Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak praca zdalna wpływa na powstanie zakładu

07 października 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Sebastian Serowik Kamil Kruk

WSA w Gliwicach orzekł, że home office wykonywany w Polsce to nie od razu zakład podatkowy w CIT dla zagranicznego zatrudniającego. Do niedawna organy podatkowe i sądy z reguły prezentowały w tej kwestii inne stanowisko.

Praca w formie zdalnej (tzw. home office) jest wciąż popularnym modelem, który upowszechnił się w trakcie pandemii Covid-19, a następnie został z nami na dobre.

Taka forma pracy, oprócz konsekwencji w PIT dla pracowników, może mieć również znaczenie dla rozliczeń w CIT dla podmiotu zatrudniającego. Gdy bowiem praca jest świadczona z innego kraju niż ten, w którym znajduje się podmiot zatrudniający, może powstać wątpliwość, czy dla pracodawcy powstanie zagraniczny zakład podatkowy.

Do niedawna polskie organy podatkowe i sądy administracyjne co do zasady uznawały, że praca w formie zdalnej w innym kraju (Polsce) prowadzi do powstania zakładu w Polsce dla zagranicznego zatrudniającego. Niemniej od pewnego czasu WSA w Gliwicach prezentuje stanowisko, które bardziej uwzględnia obecne realia gospodarcze. Ostatnie wyroki tego sądu (w tym najnowszy, z 24 czerwca 2024 r., I SA/Gl 1679/23) są niejako wyłomem w dotychczasowym, dosyć restrykcyjnym podejściu.

Czy wyroki przyczynią się do zmiany niekorzystnego, powszechnie prezentowanego stanowiska?

Zagraniczny zakład i jego skutki

Ustawa o CIT zawiera definicję zakładu, którą stosuje się, jeśli postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO), której stroną jest Polska, nie stanowią inaczej. W praktyce definicja ta będzie determinowana...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12995

Wydanie: 12995

Spis treści
Zamów abonament